Informacje

RZESZOWIANIE NA UNIWERSJADZIE W KOREI

Międzynarodowa Federacja Sportów Uniwersyteckich (FISU) na posiedzeniu w Brukseli w 2009 roku wybrała na gospodarza Letniej Uniwersjady w 2015 roku główne miasto w południowo-zachodniej Korei Płd. – Gwangju. Gwangju pokonało m.in. kanadyjskie Edmonton i tajwańskie Taipei. Dzięki temu będzie to trzecie koreańskie miasto, po Muju Zimowa Uniwersjada 1997) i Daegu (Letnia Uniwersjada w 2003), które organizuje imprezę sportową takiego formatu. Niektórzy twierdzą, że o przyznaniu prawa do organizacji mogła zadecydować deklaracja miasta o stworzeniu dla celów organizacyjnych zespołu z obu Korei.

Tegoroczna Uniwersjada potrwa od 3 do 14 lipca, podczas której rozegrane zostaną zawody w 21 konkurencjach, a weźmie w nich udział ponad 20 000 sportowców ze 170 krajów. Jest to więc po Olimpiadzie największa sportowa impreza na świecie. Pochodnia XXVIII Letniej Uniwersjady 2015, uniwersyteckiego konkursu sportowego, została przywieziona do Seulu w niedzielę 24 maja. Zapalona w Paryżu, pokona około 3700 km w Korei Południowej zanim pojawi się w Gwangju podczas ceremonii otwarcia. Ekipa polska na Uniwersjadę liczy 250 osób, a znajdą się w niej m.in. przedstawiciele Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Rzeszowskiej. Selekcjonerem reprezentacji męskiej w tenisie stołowym został już po raz drugi Tadeusz Czułno (wcześniej na Uniwersjadzie Belgrad 2009), który powołał do składu reprezentantów Polski Pawła Fertikowskiego i Roberta Florasa (obaj z Bogorii Grodzisk Mazowiecki) oraz swojego klubowego podopiecznego Mateusza Gołębiowskiego. Rzeszowianie starannie przygotowywali się do tego występu – w czerwcu wzięli udział w I Międzynarodowych Akademickich Mistrzostwach Czech, w których zwyciężyli drużynowo i indywidualnie, następnie reprezentowali Politechnikę Rzeszowską na Akademickich Mistrzostwach Europy w Genewie (Szwajcaria), gdzie zdobyli tytuł mistrzowski w drużynie, a Gołębiowski zdobył srebrny medal indywidualnie. W kadrze żeńskiej tenisistek stołowych znajduje się także reprezentantka KTS SPAR Zamek Tarnobrzeg Roksana Załomska, której towarzyszyć będzie Klaudia Kusińska (GLKS Nadarzyn) i Katarzyna Ślifirczyk (AZS AJD Częstochowa). Trenerem reprezentacji kobiet jest Wiesław Pięta z Częstochowy.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że jedziemy do jaskini lwa – azjaci dominują wszakże w naszej dyscyplinie sportu, a wystąpią tam bardzo mocne reprezentacje Korei, Chin, Japonii, Tajwanu, Hongkongu, Singapuru czy Tajlandii. Oprócz tego wszystkie najlepsze reprezentacje państw europejskich. Chcemy jednak mocno zaznaczyć swoją obecność i powalczyć o jak najlepsze miejsca. Z pewnością wiele będzie zależeć od losowania, tutaj liczę na wysokie rankingi światowe Florasa i Fertikowskiego, co nam pomoże w rozstawieniu. Ważne żeby w eliminacjach grupowych nie wpaść na głównych faworytów Chiny i Koreę, a reszta okaże się w walce na miejscu. Zawody w tenisie stołowym (turniej drużynowy, indywidualny, deblowy i mikstowy) potrwają 8 dni od 6 do 13 lipca” powiedział trener Tadeusz Czułno.