Informacje

II EUROPEJSKIE IGRZYSKA STUDENCKIE 2014

Od 2012 roku zmieniła się formuła rozgrywania Akademickich Mistrzostw Europy.

Co dwa lata, na przemian z mistrzostwami w poszczególnych dyscyplinach sportu, organizowane są Europejskie Igrzyska Studenckie, będące swego rodzaju uniwersjadą europejską, ponieważ rozgrywane są w wielu dyscyplinach sportowych.

Pierwsza ich edycja odbyła się w Cordobie w 2012 roku, a w tym roku studenci-sportowcy rywalizowali w Rotterdamie.
Polskę reprezentowało 13 drużyn akademickich, które wystąpiły w 6 dyscyplinach na 10 rozegranych. Jak co roku mocno zaznaczyli swoją obecność studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy przywieźli z Rotterdamu 4 medale. Pierwszy z nich -  brązowy wywalczyła w stawce 20 zespołów drużyna w składzie: Paweł Chmiel, Piotr Chmiel, Mateusz Czernik, Michał Dąbrowski (wszyscy studenci wydziału Zarządzania). Broniący tytułu z Cordoby (2012) i tureckiego Zonguldaku (2013) nasi zawodnicy w rozgrywkach grupowych pokonali kolejno MCAST Techncal University (Malta) 3:0, Vilnius Gadminas Technical University (Litwa) 3:0, University of Algavre (Portugalia) 3:0 i University of Bochum (Niemcy) 3:0.
W ćwierćfinale pokonali drużynę Norvegian University of Science and Technology 3:0, a  w półfinale ulegli po dramatycznym pojedynku 2:3 University of Zagreb (Chorwacja). W meczu tym punktowali: Paweł Chmiel i Mateusz Dąbrowski.
W rozgrywkach indywidualnych wspaniały sukces odniósł Piotr Chmiel, który przez turniej gry pojedynczej przeszedł jak burza, nie dając swoim przeciwnikom najmniejszych szans i sięgnął po złoto, pokonując kolejno: Marcusa Portelli (Malta) 3:0(2,4,2), Jeffreya (Holandia) 3:0(5,10,3), Irfana Cekica (Chorwacja) 3:0(8,8,4), Remi Blanchona (Francja) 3:1(7,-12,4,4).  W półfinale ograł Tarasa Merzlikina (Rosja) 3:0(8,5,7), a w finale jego kolegę ze złotej drużyny Ilię Shamina 3:0(5,9,2). Tak więc w całym turnieju stracił tylko jednego seta, mszcąc przy okazji porażki swego brata Pawła i Czernika ze srebrnym medalistą Shaminem. Tym samym powtórzył osiągnięcei Tomka Lewandowskiego, który zdobył tytuł indywidualny rok wcześniej w Turcji .
W tej samej konkurencji po brąz sięgnął debiutujący w takiej imprezie Mateusz Czernik. Jego droga do medalu była następująca: zwycięstwa z Pettą Fleischerem (Holandia) 3:0(7,6,6), Semenem Shevchenko (Rosja) 3:0(9,11,7), Joao Pedro Silva Vieira (Portugalia) 3:2(3,7,-9,-6,5), Pawłem Koziełem (Akademia Leona Koźmińskiego) 3:1(5,-8,5,9) i porażka w pólfinale z Shaminem 1:3(7,-7,-7,-7).
W turnieju singlowym w ćwierćfinale Paweł Chmiel uległ Shaminowi 0:3(-9,-10,-5), a Dąbrowski Merzilikinowi 2:3(-1,3,-6,6-10). Czernik w parze z Dąbrowskim wywalczyli też brąz w grze podwójnej pokonując kolejno: parę holenderską Buitenhuis/Wittereen 3:0, portugalską Fernandes/Madeira 3:1 i chorwacką Kovac/Fuces 3:2. W półfinale nie sprostali „niemieckiej” parze, braciom Tran Li, przegrywając z nimi 1:3.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej podtrzymali więc medalowa serię, która trwa już od sześciu lat i zwiększyli swój dorobek medalowy do 24 krążków (7 złotych, 3 srebrne i 14 brązowych). Jak zwykle na takiej imprezie była okazją do integracji europejskiej studentów-sportowców i promocji swoich uczelni, miast, regionów i państw.
Nasi pingpongiści rozdali wśród uczestników zawodów upominki,  gadżety i materiały promocyjne Politechniki Rzeszowskiej, miasta Rzeszowa i województwa podkarpackiego.

Następne Akademickie Mistrzostwa Europy odbędą się w szwajcarskiej Genewie 17 – 21 czerwca 2015 roku, a Europejskie igrzyska Studenckie w chorwackich miastach Zagrzeb, Rijeka w lipcu 2016 r.

Tadeusz Czułno