Informacje

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI W TENISIE STOŁOWYM

W Gdańsku odbyły się kolejne AMP w kategorii drużynowej, będące jednocześnie eliminacja krajową do przyszłorocznych Akademickich Mistrzostw Europy.

W gronie 17 najlepszych uczelni w Polsce w tej dyscyplinie sportu znaleźli się studenci Politechniki Rzeszowskiej i studentki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z medalami i przepustką do AME 2017 (Ołomuniec – Czechy) powróciła reprezentacja Politechniki, która zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze w typie uczelni technicznych. Nasi „inżynierowie” dwukrotnie spotkali się z ubiegłorocznymi mistrzami PWSZ Wałbrzych (Robert Floras, Piotr Chodorski, Bogusław Koszyk) dwukrotnie z nimi przegrali 2:3 w rozgrywkach grupowych i w finale.

W grupie nasi zawodnicy pokonali SGH Warszawa i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu po 3:0, następnie w ćwierćfinale Politechnikę Gdańską 3:0 i w półfinale Akademię Leona Kuźmińskiego w Warszawie 3:2 (dwa punkty reprezentanta Polski na ostatnie MŚ Konrada Kulpy). Finałowe spotkanie stało na bardzo wysokim poziomie zakończyło się identycznym wynikiem jak grupowe, choć to rzeszowianie prowadzili 2:1 po zwycięstwach Mateusza Gołębiowskiego na Chodorskim i Łukasza Nadolskiego nad Koszykiem. Potem jednak Floras wygrał z Gołębiowskim, rewanżując mu się za porażkę w grupie i Chodorski pokonał Piotrka Cyrnka – brązowego medalistę niedawnych MP w deblu. W meczu o brązowe medale ALK Warszawa , która rok temu zajęła drugie miejsce, pokonała PWSZ Zamość 3:1.

Obserwatorzy zgodnie podkreślali, że męski turniej stał na bardzo wysokim poziomie. W Gdańsku zagrała cała czołówka akademickiego tenisa stołowego. W drużynach medalistów wystąpili kadrowicze, gracze superligi Floras, Chodorski, Gołębiowski i Kulpa, uzupełniani zawodnikami pierwszoligowymi. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali: Mateusz Gołębiowski, Łukasz Nadolski, Piotr Cyrnek, Michał Dąbrowski i Mateusz Czernik (wszyscy studenci Wydziału Zarządzania), trener Tadeusz Czułno. W tym składzie udadzą się oni na Europejskie Igrzyska Studentów 17-24 lipca w Zagrzebiu, aby bronić tytułu Akademickiego Mistrza Europy, zdobytego rok temu w Genewie.

Wśród kobiet zwyciężyłą ALK Warszawaprzed AWF Wrocław i PWSZ Nysa, Uniwersytet Rzeszowski zajął miejsce przedziale 13-16.